return to tranceaddict
Pages: [1] 2 
Aikaansa edellä olevat biisit?
 
BetaFactory
Tuli mieleen tällainen aihe (Love Stimulationista puheen ollen toisessa threadissa). Löytyykö muita, teidän mielestänne, aikaansa edellä olevia (trance)biisejä? Oletan että suurin osa potentiaalisista vastauksista tähän threadiin olisivat biisejä vuosilta ´9x...
Nuutti
Heti tulee mieleen ainakin L.S.G:n Blueprint EP vuodelta 94, jossa on Hearts, vuodelta 90 loistava BBG - Snappiness ja Spooky - Little Bullet Part One vuodelta 93. Kaksi viimeistä ei kylläkään niinkään trancea. Sekä Eye-Q:lta tosi moni biisi.
GrimReaper
Onhan niitä aika paljonkin, varsinkin juuri noissa 90-luvun puolenvälin trancebiiseissä on sellaisia elementtejä joita monet ovat tajunneet (huomanneet) käyttää vasta nykypäivänä.

Moni niistä vanhoista kuulostaa tänä päivänäkin vielä mielettömän hyviltä ja toimivilta. Listaan joitain esimerkkejä kunhan kaivelen levyhyllyä ja muistelen vähän.
skip
li kwan - point zero
matt dareyn produktio vuodelta 1994 ja kuulostaa mielestäni vielä tänäkin päivänä aivan mahtavalta, eikä laisinkaan vanhalta! biisi voisi olla tehty ihan lähivuosina mielestäni, vaan eipäs ole!:)
Nuutti
quote:
Originally posted by skip
li kwan - point zero
matt dareyn produktio vuodelta 1994 ja kuulostaa mielestäni vielä tänäkin päivänä aivan mahtavalta, eikä laisinkaan vanhalta! biisi voisi olla tehty ihan lähivuosina mielestäni, vaan eipäs ole!:)


Ai toikin oli noin vanha.. Eipä ole Darey kauheasti muuttanut soundiaan vuosien varrella. Aina se sama nouseva ja laskeva "acid soundi" taustalla. :rolleyes: Mahtava biisi tosiaan mutta vähän kyllästyttää aina toi sama. Dareyn uusimmat biisit oli muistaakseni aika kuraa.

CLICK TO RETURN TO TOP OF PAGE
tranceaddict Forums Archive > Local Scene Info / Discussion > Europe > Europe - Finland

Powered by: SEI and vB
Copyright © Jelsoft Enterprises Limited
Privacy Statement