Update van de lijst
2008
JANUARY
Friday 04/01 > Yves Deruyer Invites ... @ NOXX, Antwerp - Marco V
Friday 11/01 > Coincidence Records presents Chaim @ NOXX, Antwerp - Main Room: Play Paul, Peter Gelderbloem - Salle Noir: Edward Molton, Chaim, Fred Nasen
Saturday 19/01 > Mindcontroller @ Hemkade, Zaandam (NL) - Yves Deruyter, Frank De Wulf, Lenny Dee, Vince, The Horrorist, Predator, Flamman & Abraxas, ...
Saturday 19/01 > Ortin Cam @ Fuse, Brussels
Saturday 19/01 > Neon’s B-day Bash with Sandy Rivera @ The Temple
Saturday 19/01 > Chris Tietjen @ Decadance
Saturday 19/01 > Pulse Factory Anniversary (2nd Birthday Party) @ Pulse Factory, Doornik - Pulse Factory: George's, Phi-Phi, Marko, CP & Michael Forzza - Lauren's Club: Alex vs. Jef, C-zar, Sir Charles, Saint Victor
Friday 25/01 > Frank Struyf Invites ... @ NOXX, Antwerp - Tocadisco, Frank Struyf, Dr Lektroluv, Massimo Girardi
Saturday 26/01 > Les Trans Ardentes 2008 @ Halles de Foires, Coronmeuse, Luik - Pyramid Room: Dave Clark, Carl Craig, Josh Wink, Stephan Bodzin (Live), Mathew Jonson (Live), Steve Bug + tbc - Sphere Room: Erol Alkan, Sebastian, Goose, The Whip (Live), Fluo Kids, Fancy, Partyharders vs. Elektrash, Brodinski + tbc - Cure Room: Goldie, Pendulum & MC Verse, Shy FX, DJ Hype feat. Daddy Earl, Sub Focus, System D, MC Despair
Saturday 26/01 > Awakenings @ Klokgebouw, Eindhoven (NL) > Adam Beyer, Alex Under, Alexi Delano, Felix Kröcher, Gayle San, Karotte, Miss Djax, Misstress Barbara, ...
Thursday 31/01 > Underworld @ AB, Brussel
FEBRUARY
Saturday 02/02 > Ken Ishii @ Fuse, Brussels
Saturday 02/02 > Phonolabs presents Ida Engberg @ Jeugdcentrum Spin, Dessel
Friday 08/02 > Eelke Kleijn (Global Underground) @ Decadance, Gent - Eelke Kleijn, Maxim Lany, Pete Howl, Dynamic Bros
Friday 08/02 > MOVE! @ Charlatan, Gent - Aril Brikha, Kenny Raw, Soul Phonic, Tone - Eclectic Room: Jo Hancock (all night long)
Saturday 09/02 > Joris Voorn @ Fuse, Brussels
Saturday 16/02 > Ricardo Villalobos @ Coeur Sant Lambert Liege
Saturday 23/02 > Club ELite Night @ Illusion, Lier - Andrew Bennett, M.I.K.E., Niels Van Gogh, Aldo M
Saturday 23/02 > Trance Energy 2008 (15th Edition) @ Jaarbeurs Utrecht, Utrecht (NL) - Mainstage: Tiësto, Ferry Corsten, Marco V, Sander van Doorn, Kyau & Albert, Mark Sherry, MC Mighty Mike - Hard Stage/High Contrast: Marcel Woods, Rank 1, Nic Chagall, Alex M.O.R.P.H., Ronald van Gelderen, Ernesto vs. Bastian, JOOP, Jochen Miller - Future Stage: Sean Tyas, Phynn, John O'Callaghan, Airbase, Tom Cloud, Sied Van Riel, Marlo, Ultraform, MC Gunner - Clubstage: Jean, Funkerman, Tony Cha Cha, Chris Rox, Mike S, Roy Gates
Saturday 23/02 > Happy Hardcore @ Outland, Rotterdam (NL) - Charly Lownoise & Mental Theo, Mark 'Oh, Bass-D & King Matthew, Dune, Paul Elstak, Critical Mass (Live)
Thursday 28/02 > Retabo @ La Rocca, Lier (Retro Party) - Yves Deruyter, Philip, DJ J, DJ Kurt, Pepe Luvwax, DJ Gee
Thursday 28/02 > Progression Waves @ Pier 19 (Brouwersvliet), Antwerp - Fred Knoxx, Vega vs. Pacha, Sandji, SFV Soundsystem
MARCH
Saturday 01/03 > Q-Dance presents: Promo @ Heineken Music Hall, Amsterdam (NL) - Promo
Saturday 01/03 > Dance Fusion @ Fenix, Ieper - Airwave, DJ Fire, Fred Baker, Deelight, DJ Pepijn
Saturday 01/03 > Digitalism Live @ AB
Friday 07/03 > 7 Years Bassment in Motion @ JH Spiraal, Rijkevorsel - Derrick May
Saturday 08/03 > Dance Opera Trip @ Club Shaft, Lommel - Zolex, Pat Krimson, Shaft residents
Saturday 08/03 > Retro Classics @ Barcode, Malle - DJ Fomas, DJ Progrez
Saturday 08/03 > 2 Years The Hype @ Illusion, Lier - Richard Durand (@ Groundlevel) & Ida Engberg (@ Level)
Saturday 08/03 > XFM Xnergy @ Klokgbebouw, Eindhoven (NL) - Marco V, Marcel Woods, Menno De Jong, Jordy Lishious, Cosmic Gate, Daniel June, Jordy Lishious
Saturday 08/03 > Boys Noize @ Dirty Dancing
Saturday 15/03 > Ken Ishii @ Decadance, Gent
Saturday 15/03 > Laurent Garnier Story @ Dirty Dancing
Saturday 15/03 > Trance Dimensions @ Bosuil, Deurne - Goa Trance Room: California Sunshine (LIVE), Afgin (LIVE) Bor, Go-wax, Anoebis, Tohm - Progressive Trance & Full-on room: Silicon Sound (LIVE + DJ), Go-wax vs. Yo-el aka Ajax vs. Javel, R'Deem - Deem On, Firaga, Ramses
Friday 21/03 > Border Community @ Petrol, Antwerpen - Fairmont, James Holden
Friday 21/03 > Rebuilding @ Factory, Aalst - Phi-Phi, Michael Forzza, Cosmo, Soul Phonic, Vortex
Friday 21/03 > Awakenings Easter Edition: "Amsterdam Special" @ Gashouder Westergasfabriek, Amsterdam (NL) - Distict One (LIVE), Jerome (LIVE), Carlos Rios & Oliver Kucera (LIVE), Steve Rachmad, Orlando Voorn, Shinedoe, Lauhaus, Sandrien
Saturday 22/03 > Awakenings Easter Edition: "UK Special" @ Gashouder Westergasfabriek, Amsterdam (NL) - Claro Intelecto (LIVE), Dave Clarke, British Murder Boys, Raudive, Sou Tai, Peter Horrevorts
Saturday 22/03 > Kozzmozz @ Vooruit, Gent - Speedy J (LIVE), Radial (LIVE), Tomaz, Kriz!, Spacid, Franco Cangelli, Tom Dazing, YTC
Saturday 22/03 > Les Nuits Electroniques @ Casino, Spa - Room 1: Monika Kruse, Gregor Tresher, Jack De Marseille, Sierra Sam, Dany Rodriguez & Nutown Project - Room 2 (FORMA T Room): Bombo, The Others, Partyharders, Surfing Leons
Saturday 22/03 > Yoko Ono: The Holy Edition
Sunday 23/03 > Bonzai Night @ Illusion, Lier - Groundlevel: Manuel Le Saux, Yves Deruyter, Airwave, Fire, Elof, Jan +++ Easter Grooves @ Illusion, Lier - The Level: Seelen, Lins, Christophe, Nico, Jean
Sunday 23/03 > Retro Celebration "Easter Edition" @ Cherry Moon, Lokeren - Yves Deruyter, Starfighter, Cherrymoon Traxx, Mike Thompson & Alain Faber, Francky Kloeck, Manatane, Fire, Sandy
Sunday 23/03 > Awakenings Easter Edition: "Detroit Special" @ Gashouder Westergasfabriek, Amsterdam (NL) - Octave One (LIVE), Kevin Saunderson, Carl Craig, Daniel Bell, Jay Denham, Patrice Baumel
Sunday 23/03 > Retro Pulse @ Pulse Factory, Doornik - Pulse Factory: George's, Phi-Phi, CP & Michael Forzza - Laurens' Club: G.Mk2, Saint Victor
Sunday 23/03 > 20 Years Of Acid House @ Café Capital, Antwerp - Fabrice Lig, Koenie, Nikolai, Will O'Brien
Friday 28/03 > Traffic @ The Factory, Aalst - Soulphonic, Bugsy, Cole, Jex
Saturday 29/03 > Faith Music Part 2 @ La Rocca, Lier - Ballroom: Philip Michael Andersson, Miquell Santos, Dominico, Niko, BJ Jules, DJ Ivo, Lawrens
Saturday 29/03 > Fairmont Live @ Dirty Dancing
APRIL
Saturday 05/04 > Time Warp 2008 @ Mannheim (D) - Sven Väth, Richie Hawtin, Laurent Garnier, DJ Rush, Chris Liebing, Ricardo Villalobos, The Disco Boys, Moonbootica, Loco Dice, Luciano, Karotte, Marco, Carola, Magda, Pet Duo, DJ Murphy, Raresh, Manon, Alter Ego (Live), Brian Sanhaji ((Live)
Saturday 05/04 > Dave Clarke @ Fuse, Brussels
Friday 11/04 < Cocoon Goes Amsterfam @ The Sand, Amsterdam (NL) - Sven Vath, Chris Tietjen, Raresh, Gabriel Ananda (LIVE) - Upstairs: Mike Ravelli b2b Olivier Weiter, Wesdex & Bert de Rooij, Rauwkost (LIVE), Ille Bitch & De Man Zonder Schaduw, Bo en Nijs en hun denkbeeldige vriendje
Saturday 12/04 > I Love The 90's, The Party @ Ethias Arena, Hasselt - 2 Fabiola, DJ Sash!, Culture Beat, Dr. Alban, 2 Brothers On The 4th Floor
Saturday 19/04 > Polsslag 2008 - Trentemöller
Saturday 19/04 > Armin Only @ Jaarbeurs Utrecht, Utrecht (NL)
Friday 25/04 > Carat Reunion @ Real Club, Tongeren - Frank Zolex, Marko, Yves Deruyter, Kevin Balmoral, Jean, TC Brain, Phillip, Cosmo
Friday 25/04 > Sensation Black 2008 @ Sportpaleis, Antwerp - Ghost, Dark-E, Showtek, Donkey Rollers, Black Identity, Zatox & Activator, Dana, Promo, Neophyte
Saturday 26/04 > Sensation White @ Sportpaleis, Antwerp - Yves V, Mason, Sebastian Ingrosso, David Guetta, Megamix, Marco V, Marcel Woods
Wednesday 30/04 > Mayday @ Westfalenhallen, Dortmund (D) - Paul van Dyk, Armin van Buuren, Ronski Speed, Menno De Jong, Alex M.O.R.P.H. b2b Woody van Eyden, Sven Vath, Chris Liebing, Westbam, Umek, Monika Kruse, Erik Sneo, Alter Ego (LIVE), Sven Wittekind (LIVE), Members Of Mayday (LIVE), ...
Wednesday 30/04 > Cream UK meets Illusion @ Illusion, Lier - The Ground Level: Solarstone, Matt Darey, Wout, Franky Kloeck, Jan, Kane - The Level: Niklas Harding, Christophe!, Seelen, Nico, Jean Delaru
Wednesday 30/04 > La Rocca Classics @ La Rocca, Lier - Marko, Eric Beysens, Tofke, Yves Deruyter, Frank Zolex
Wednesday 30/04 > Forbidden Fruit presents Circoloco @ Silo, Leuven - Tania Vulcano, Pedro (aka Petre Inspirescu), Massimo Girardi, Praslea & Kia
Wednesday 30/04 > Free Vibes (free entrance!!!) @ Café d'Anvers, Antwerp - Prinz, The Dominators
Wednesday 30/04 > Citymoves @ Garenmarkt Leiden, Leiden (NL) (14h-22h)- Armin van Buuren, Markus Schulz, ElSandro, Blake Jarrell, Erick E
MAY
Thursday 01/05 > ASOT 350 @ NOXX, Antwerp -
Friday 02/05 > Antwerp Dance Festival @ Lotto Arena, Het Momu, Het Fotomuseum, Café d' Anvers, Red & Blue, Stereo Sushi, Fish & Chips, Centraal Station, Het Muhka, Petrol, Stuurboord, Waagnatie, Noxx - Trentemöller, Kraftwerk, Carl Cox, Monika Kruse, Mason, Eric Prydz, Felix Da Housecat (@ Café D'Anvers), Dimiti Wouters, JRD (@ Café Capital), Marco Bailey, Guy Ohm, Turntable Dubbers (@ Stuurboord), Laston & Geo, DJ Licious (@ Noxx) ...
Saturday 03/05 > Solarize Night @ Club Poema, Utrecht (NL) - Leon Bolier vs. Cliff Coenraad, Galen Behr, Re-Ward, Jonas Steur, Dazzle
Wednesday 07/05 > Exclusive Moby DJ Set @ Culture Club, Gent
Friday 09/05 > Rebuilding @ Factory, Aalst - CP, Soul Phonic, Cosmo, Joey Payne
Saturday 10/05 > Bassleader @ Flanders Expo, Gent - Area 1 (Tekstyles & Jump): Coone vs Dark-e, Greg C vs. Karl F (LIVE), D-Noizer aka Ronald V (LIVE), Q-IC (LIVE), Binum vs. Chicago Zone, Lethal MG, Dr Rude, Playboyz vs. Gave, E-Max vs. Tek Soldierz, DJ Mystery vs. Dany BPM, Lobotomy Inc vs. DJ Dess, Jones vs. Sjoekoe - Area 2 (Hardstyle): Deepack, Headhunterz vs. Wildstylez, D-Block & S-te-Fan, Tatanka, Brennan Heart, Isaac, Noisecontrollers (LIVE), Davide Sonar, A-Lusion (LIVE), Kold Konexion, Vicious D & Larsson - Area 3 (Techno): Pet Duo, Sven Wittekind, Robert Natus ‘n Arkus P (LIVE), DJ Ghost, Manu Kenton & Max Walder (LIVE), Noise Provider, Davoodi, Manone vs. Double U Jay, Traxx vs. Chintoq - Area 4 (Hardcore): Angerfist (LIVE), Korsakoff, Noize Supressor (LIVE), Nosferatu, Art of Fighters (LIVE), Stunned Guys, Evil Activities, Outblast, Predator, DaY-már, Kristof & MC Chucky - Area 5 (Classics, Oldschool & Early Rave): Shadowlands Terrorists (LIVE), Neophyte (LIVE), Buzz Fuzz, Vince, Darkraver, The Prophet, Paul Elstak, Rob & MC Joe, DJ Yves, Bountyhunter, Thunderball - Area 6 (Chill-out zone): food, drinks, merchandise, attractions, lockers, toilets, relax-zones and more. On a special stage, the finest electro sounds will be brought by an exclusive selection of dj's.
Saturday 10/05 > Stephan Bodzin @ Culture Club, Gent - Maxim Lany vs. Pete Howl, Stephan Bodzin, Maxim Lany & El Carlitto aka Ramon Tapia
Saturday 10/05 > Dance Into The Ninties @ De Zep, Dendermonde
Saturday 10/05 > Retro Party @ The Mushroom, Denderleeuw - Yves Deruyter, Mike Thompson, Mackenzie, Teecee
Sunday 11/05 > 9 Years The Level @ Illusion, Lier - Groundlevel: Eric Prydz, Gee, Christophe!, Seelen, Nico - The Level: Chab, Miquell Santos, Massimo Girardi vs. Lins, Jean
Saturday 17/05 > Niels Van Gogh @ The Factory, Aalst
Sunday 18/05 > Claude El Divino B-Day Bash @ La Rocca, Lier - Ballroom: David Guetta, Marko, Joeri - Backstage: Eric B, DJ Ghost, Loulou Players, Furax, Marco Bailey, Miss Luna, Murvin Jay, Olivier Gosseries, Prinz, Psychogene, Rode, Tofke, Xian, Yves Deruyter
Friday 23/05 > Retro House Party @ Fuse, Brussels - Eric Beysens, Marko, Psychogene, Tofke
Saturday 24/05 > Thunderdome @ Heineken Music Hall, Amsterdam - Blackbox: Unexist, Tha Playah, Nosferatu, D-passion, Promo, Meccano Twins, Endymion, Mad dog - lounge: Hellfish, DJ Producer, Enzyme x, Mindustries, Tymon, Broken Rules, Daniela Haverbeck, Synapse & Seizure
Saturday 24/05 > Pig & Dan @ Petrol
Saturday 24/05 > Michael Forzza B-Day Party @ Pulse Factory, Doornik - Pulse Factory: Special Guest Gregor Tresher, Michael Forzza, Greg Perissi, Jochen, Rico, Dimitri Andreas, CP - Laurens' Club: DJ Belleflamme, Alex vs. Jef, Saint Viktor
Sunday 25/05 > XL Sunday @ La Rocca, Lier - Joerie, Neon, Seb Fontaine
Friday 30/05 > Retro Classixx @ Club Shaft, Lommel - Philip, Glenn, Jean, Seelen
Saturday 31/05 > E-Motionz "Tribute To Peter Novak" @ Silo, Leuven - Marko, Tomaz, Phi-Phi, Fred Nasen, Frank Struyf, Prinz, Level Jay, Karl S. Berg, Cosmo, Benoit & Thomas, The Jelly Bellies, Rim K
Saturday 31/05 > Café D'Anvers invites Jerome Sydenham
JUNE
Saturday 07/06 > Retro Party (Free Entrance) @ 't Crayeken, Aalst - DJ Vortex
Friday 22/06 > Eelke Kleijn @ Decadance, Gent - Eelke Kleijn, Maxim Lany, Pete Howl, Amtek & E-Freak
Sunday 22/06 > Blockparty @ Barcode, Halle - Marko, Dave Lambert, Dr Voodoo, Veekay - Afterparty (Retro Classix): Fomaz & Progrez
Saturday 28/06 > Awakenings Festival 2008 @ Festivalterrein Spaarnwoude, Velsen (Amsterdam) (NL) - Area V: Agoria & Oxia, Ben Sims, Boris Werner & Carlos Valdes, Christian Smith & John Selway (LIVE), Dave Clarke, Mauro Picotto, Monika Kruse & Gregor Tresher, Rejected (LIVE), Steve Rachmad - Area W: Alex Under (LIVE), Damian Schwartz (LIVE), Kabale und Lauhaus (LIVE), Karotte, Marco Carola, Paco Osuna, Pitto & Brent Roozendaal, Ricardo Villalobos, Richie Hawtin - Area X: Anoesjka, Derrick May, DJ Bone, Kenny Larkin, Kevin Saunderson, Oscar Mulero & Christian Wünsch, Peel Seamus, Stacey Pullen, The Advent (LIVE) - Area Y: Adam Beyer, Cari Lekebusch, Joel Mull, Mark August, Olivier Giacomotto, Ortin Cam (LIVE), Pär Grindvik,
Stephan Bodzin & Oliver Huntemann, Terence Fixmer (LIVE), The Youngsters & Scan X (LIVE) - Area Z: Andreas Kramer, Cristian Varela & Pepo, Felix Kröcher, Gayle San, Marco Remus & Ramon Remus, Mario Ranieri & Frank Kvitta, Museum (LIVE), Paul Boex & Marco Rane, PET Duo, Sven Wittekind (LIVE)
Sunday 29/06 > Jimmy Van M & Pole Folder @ La Rocca, Lier
JULY
Thursday 03/07 > Rock Werchter 2008 - R.E.M., Lenny Kravitz, Mika, The Chemical Brothers, Counting Crows, Soulwax, 2 Many DJ's, Air Traffic, Beirut, Chris Cornell, The National, Vampire Weekend, Modern Skirts, ...
Friday 04/07 > Rock Werchter 2008 - Neil Young, Moby, The Verve, Babyshambles, Digitalism, Duffy, Jay-Z, Slayer, Monza, The Blackbox Revelation, Hot Chip, Zita Swoon, My Morning Jacket, Ben Folds, Patrick Watson, Cool Kids, ...
Saturday 05/07 > Sensation White 2008 @ Amsterdam Arena, Amsterdam (NL) - DJ Chuckie, Felix da Housecat, Fedde le Grand, Megamix, Laidback Luke, Tocadisco, Marco V
Saturday 05/07 > Rock Werchter 2008 - Radiohead, Sigur Ros, Ben Harper & The Innocent Criminals, Kings Of Leon, Editors, Roisin Murphy, The Hives, Gossip, KT Tunstall, Kate Nash, Galactic, The Whigs, Gnarls Barkley, Donavon Frankenreiter, Band of Horses, MGMT, Galactic ...
Saturday 05/07 > Retro Classics & News @ Pulse Factory, Doornik - DJ George's vs. Marko
Saturday 05/07 > Gekkeschijven Party @ Cherry Moon, Lokeren - Michael Forzza, Alec Stylez vs. Tofke, Cekezz, Licious
Saturday 05/07 > McQueenBeat @ McQueen, Tongeren - 2 Fabiola, Sash!, Haddaway, Robin S
Saturday 05/07 > Unighted @ Stade de France, Paris (FR) - Tiësto, Carl Cox, David Guetta, Martin Solveig, Joachim Garraud, Cathy
Sunday 06/07 > Rock Werchter 2008 - Deus, Beck, Underworld, Kaiser Chiefs, The Kooks, Nightwish, Justice, John Butler Trio, The Raconteurs, Panic At The Disco, Grinderman, Mark Ronson, Adele, Hercules And Love Affair, Tim Vanhamel, Devotchka ...
Thursday 10/07 till Sunday 13/07 > Les Ardentes 2008 @ Luik - Dave Clarke, Dionysos, The Streets, Trentemöller (LIVE), Goose (LIVE), Booka Shade (LIVE), Girls In Hawaii, Spiritualized, Das Pop, Soldout, Dr. Lektroluv, The Cinematic Orchestra, Sebastien Tellier, Apparat (LIVE band), Gui Boratto (LIVE), Michael Mayer, DJ Marky, Sasha Funke, Chloe (LIVE), Andrew Weatherall, Prins Thomas, Justus Kohncke, Crookers, Bloody Beetroots, Nichole Willis And The Soul Investigators, The Qemists, Food vs. DK., ...
Saturday 12/07 > Sensation Black 2008 @ Amsterdam Arena, Amsterdam (NL) - Technoboy, Noize Suppressor, The Prophet, Showtek, Evil Activities, Headhunterz, Fausto, Black Identity, Marcel Woods, Donkeyrollers
Saturday 12/07 > Shlomi Aber @ Café d'Anvers, Antwerp
Saturday 12/07 & Sunday 13/07 > Scheldepop @ Terneuzen - Dance Stage (13/07): Fountain, Bart van Wissen, Eelke Kleijn, C-Jay, Jerry, Marko, Shameboy
Saturday 12/07 > Dance Valley @ Recr. Area Spaarnwoude, Velsen (Amsterdam) (NL) - Ferry Corsten, Judge Jules, Deadmau5, Cosmic Gate, Breakfast, Bart Claessen, Preach, Rafael Frost, Space DJ’s, Murphy, Torsten Kanzler, DJ Ghost, Kamikaze & Mr Eyes – The Jack Foundation, Lukas, Ogi, Candy Cox, Spark Taberner, Quick & Smart (LIVE), Alex Kvitta (LIVE), Ivee (LIVE), Gary Global, $jammie the Money, Le Roi du Caise comtable, James Pomp, Square Pigeons, Wij Slicken, Vieze Zusjes, Glamourboy & Girl, Le Canon, Mixmeester Azrael, Discocaravan, The Revenge, Dubfire, Nitzer Ebb (LIVE), Marc Romboy vs. Martin Eyerer feat. Chelonis R Jones, Gui Boratto (LIVE), Aril Brikha (LIVE), Robert Babicz (LIVE), Terry Toner, Roel H (LIVE), Applescal (LIVE), Dax vs. Cloxwork, Groove Addicts, Marco Bailey, Christian Smith, Oliver Ho, Hardcell, Agaric aka Patrick Skoog, Perc, Kyle Geiger, Peter Horrevorts, DJ Jean, Astrix, Scot Project, Alex Kidd, Tom Harding, Mark Knight, Dave Spoon, D Ramirez, John Dahlback, Shlomi Aber, Funkagenda, Martijn Ten Velden, Pete Griffiths, Eugenio Ricci, ...
Friday 18/07 > Illusion At The Beach: Belgian Retro Night (Ground + Level)
Friday 18/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Depth Charge, James Holden, Micanik, Misstress Barbara, Padded Cell, Ricardo Tobar, Salvatore, The Emperor Machine
Saturday 19/07 > Illusion At The Beach - Groundlevel: Aly & Fila - Level: The Hype! with Steve Light and Dizkodude + residents
Saturday 19/07 > Extrema Outdoor 2008 @ Aquabest, Best (Near Eindhoven) (NL) - DJ Hell, David Carretta (LIVE), Richard Bartz (LIVE), Play Paul, Seelenluft, Capitan Commodore (LIVE), Dibaba (LIVE), Jor-el (LIVE), Le Chic, Boys noize, Dr Motte, DMX Krew, Kavinsky (LIVE), The Subs (LIVE), Milanese, Ben Sharpa (LIVE), Gideon vs MBC, 360 soundsystem, Ricky Rivaro, Eric de Man, Hitmeister D, Bart B more, Hardwell, Carita La nina, Rene Reche, Parados, Zupa, Tommy Kornuijt, PhenC, Sjors & Sjimmy, Boy Born, Erick Morillo, Swedish house mafia (Angelo, Axwell & Ingrosso), Fedde le Frand, Funkerman, Synnery James & Ryan Marciano, Johan Bogers, Dave Clarke, Carl Graig, Vitalic (LIVE), Josh Wink, Fixmer & McCarthy, Radioslave, Stephan, Bodzin (LIVE), Quince (LIVE), Hernan Cantaneo, Satoshi Tomiie, Behrouz, Remy, Patchpark, Eelke Kleijn, Infinitize, Dr Lektroluv, Erol Alkan, Laidback luke, Goose (LIVE), Michel de Hey, Claude von Stroke, Darko Esser, Warren Fellow, Michael von L, Richie Hawtin, Magda, Ambivalent (LIVE), Troy Pierce, Hearthrob (LIVE), Barem (LIVE), Fabrizio Maurizi, Rene Amesz (closing act)
Saturday 19/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Ben Westbeech, Christian Prommer's Drumlesson, Kerri Chandler, Lorin, Murvin Jay, Osunlade, Red D & Lady Linn, Zombie Zombie
Sunday 20/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Dan Tait, John Digweed, Kraak & Smaak, Pole Folder, Sven Van Hees, TLP, X-ian
Sunday 20/07 > Illusion At The Beach - Level: Mason, Funkerman - Groundlevel: Jon O'Bir + residents
Monday 21/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Busy P, Feadz, Mehdi, Noë, Rex The Dog, Starski & Tonic, The Subs, The Shortwave Set, Ultravid, Waxdolls
Tuesday 22/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Barem, Heartthrob, Magda
Richie Hawtin, Anja Schneider, Exercise One, Pan-Pot, Pitch & Hold
Thursday 24/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Andy C, Benga, BunZer0, Caspa & Rusko, Juice Blender, Murdock, Shy FX
Friday 25/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Compuhphonic, Corrid'or, Dominik Eulberg, Gui Boratto, Jennifer Cardini, Pig & Dan, The Field, Tiefschwarz
Saturday 26/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - A.Human, Cook-E & Matic, Dada Life, Fredo & Thang, Munk, Principles Of Geometry, Shameboy, Tocadisco
Saturday 26/07 > Tomorrowland @ De Schorre, Boom (Day 1)
Sunday 27/07 > Tomorrowland @ De Schorre, Boom (Day 2)
Sunday 27/07 > Sander Kleinenberg @ La Rocca, Lier
Sunday 27/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Radioactive Man, Robert Hood, Soul Designer, Spacid, The Black Dog
Monday 28/07 > 10 Days Off @ Vooruit, Gent - Borat & Tom Derie, Cosy Mozzy vs. Montevideo, Dr Lektroluv, Jonasty, Maxim Lany, Nils Holgerffun, Pilooski, Shit Robot, Simian Mobile Disco, The Glimmers, The Juan Maclean
AUGUST
Friday 01/08 - Sunday 03/08 > Nature One @ Raketenbasis, Prydna - DJ's: Tiësto, Carl Cox, Armin van Buuren, Paul van Dyk, Sven Väth, Ferry Corsten, Chris Liebing, Dubfire, Felix Kröcher, Judge Jules, Dave Clarke, Westbam, Umek, ATB, Monika Kruse & Karotte (back2back), Moguai, Sven Wittekind, DJ Murphy vs. Christian Fischer, Joris Voorn, Space DJ’z, The Disco Boys, Gregor Tresher, Tom Novy, Dominik Eulberg, Milk&Sugar, Dr. Motte, Yves De Ruyter, Kyau&Albert, Dag, Bassface Sascha, Tom Wax, CJ Bolland, Malente, Duderstadt, Tanith, Dave202, Da Hool, Tom Cloud, Perplexer, Discordia, Tillmann Uhrmacher, Brixton, DJ Toyax, Martin Heyder, Ante Perry, Moritz Piske, Babor, Elmar Strathe, Sebastian Gnewkow, Raoul, ... - LIVE: Alter Ego, Anthony Rother, Renato Cohen, Johannes Heil, SONO, Rank1, Gabriel Ananda, Arkus P, Giuseppe Ottaviani, Elton D., Jacek Sienkiewicz, Einmusik, Mijk van Dijk, N.U.D.E., Rob Acid, The Flowmasterz, NatureOne Inc., ...
Saturday 09/08 > The Qontinent @ Recreation Area Puyenbroeck, Wachtebeke (near Gent, BE) - Hardcore: Promo, Tommyknocker, Noize Supressor, The Stunned Guys, Endymion, Kristof & Mc Chucky, Amnesys, Dione, Enzyme-X, G-Town Madness - Hardstyle: Showtek, Headhunterz, Brennan Heart, Dana, D-Block & S-Te-Fan, Luna, Isaac, Davide SOnar, Zatox, Larsson & Vicious, A-Lusion, - Tekstyles, FrenchTek: Ruthless, Chicago Zone, Ghost, Lethal MG, Mark With A K, Greg C, Playboyz, Gave
Dr Rude, Pedroh, GJ Warez
Saturday 16/08 > ID&T & Kozzmozz presents Sunset @ Casino, Oostende - Room 1: Armand Van Helden, Yves V, Tom Leclercq & B, Yamo - Room 2: Zombie Nation, Spacid, Maxim Lany, Ed & Kim
Saturday 23/08 > Guy Gerber Live @ Petrol
Saturday 23/08 > Mysteryland 2008 @ Haarlemmermeer (NL) - Mainstage: David Guetta, Dr. Lektroluv, Erick E, Isis, Laidback Luke, Marco V, Richie Hawtin, Tocadisco - Q-dance: Alpha² (Alpha Twins), Blademasterz, D-Block & S-te-Fan, Dana, Fausto, Technoboy, The Prophet, Wildstylez, Zany, Zatox, Brennan Heart (LIVE) - Stealth: Bart B More, Dirty South, Eddie Thoneick, Roger Sanchez, Tom de Neef, Tom Stephan - Flamingo Nights: Bjorn Wolf, Fedde le Grand, Funkerman, Green Velvet, Johnstar, Patric La Funk, Rene Amesz, Camille Jones (LIVE), Dorothy Sherman (LIVE) - In Search Of Sunrise: Airbase, Chris Lake, First State, Mat Zo, Nic Chagall, Tiësto - Rauw: Boys Noize, Joost van Bellen, Larry Tee, Mehdi Keown, The Walk & Roger Seventytwo, Goose (LIVE), 7De Techno, British Murder Boys, Chris Liebing, Rejected, Rush, Steve Rachmad, Valentino Kanzyani, Wouter de Moor - Hey!: André Galluzzi, Dave Ellesmere, Loco Dice, Martin Buttrich, Michel de Hey, Paul Kalkbrenner, Warren Fellow - Dirty Dutch: Benny Rodrigues, Chuckie, Hardwell, Jody San, Luciën Foort, Rehab, Ricky Rivaro, Roog, Ryan Marciano, Sunnery James, Dorothy Sherman (LIVE) - Eclipse: Ernesto vs. Bastian, Jochen Miller, Kyau & Albert, Marcel Woods, Menno de Jong, Ronald van Gelderen, Sean Tyas, Yves V - Expornstar: Billy the Klit, Hitmeister D, Jaziah, Jean, Jeremaine S, Jeroenski, Quintin, Randy G. Blomstar, Tony Cha Cha, Wiebthroat - Pussy Lounge: Dana, Darkraver, Genius, Lars Tindy, Pavo, The Viper, Tristos Savvas, Yves - Girlslovedj's: Flava, Hardwell, Irwan, Jim Aasgier, Lars Vegas, Melly Mel, Missing Links, Mr. Wix, Off the Wall, Ruby Wax, The Flexican, The Freshest Kidz, The Partysquad, De Jeugd van tegenwoordig (LIVE) - All Is One: Egbert Jan Weeber, Isis, Krien, M-Cecile, Philip Young, Tobi Neumann, Tommy van Huystee, Aka The Junkies (LIVE) - Dekmantel: Casper Tielrooij, Dave Hagen, Jan van Kampen, Michael Jacques, Reynier Hooft, San Proper, Thomas Martojo - r_AW: Daisy, Husz, Jamie Ball, Noisia, Peaky Pounder, Rude Awakening, The DJ Producer, N-Vitral (LIVE), Somatic Responses (LIVE) - Classics: Ambient Daan, Bas & Ram, Cellie, Dana, Francois, Jean, Marcello, Miss Monica, Per, Remy, Ronald Molendijk, Spider
SEPTEMBER
Saturday 06/09 > Cityparade @ Luik
Friday 19/09 > Tiësto, In Search Of Sunrise @ Sportpaleis, Antwerp
Friday 26/09 > Milk Inc. "Forever" @ Sportpaleis, Antwerp
Saturday 27/09 > Milk Inc. "Forever" @ Sportpaleis, Antwerp
Monday 29/09 > Extreme, Legendary Mondays @ The Kings Club, Aalst - Phi-Phi, Cosmo, Soul Phonic
OCTOBER
Friday 03/10 > Milk Inc. "Forever" @ Sportpaleis, Antwerp
NOVEMBER
Saturday 01/11 - Full On Ferry, Masquerade @ Ahoy Rotterdam, Rotterdam (NL)
Last edited by FCB_Fanatic on Jun-29-2008 at 14:24
|